جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
سبد خرید

سیستم کشت هیدروپونیک (بخش چهارم؛ سیستم NFT)

در سری مقاله های سیستم کشت هیدروپونیک به توضیحات و نکته هایی پیرامون این نوع کشت و انواع آن می پردازیم. با کلیک بر روی لینک های زیر میتوانید بخش های مختلف را مطالعه کنید.

NFT

 سیستم NFT یکی از روش های آب کشت است. اساس آن بر جریان کم عمق یا لایه نازکی از محلول غذایی بر روی ریشه های گیاه در حال رشد است. این سیستم برای تامین آب، مواد غذایی و اکسیژن استوار است. سیستم NFT برای کاشت دراز مدت خیار گلخانه ای توصیه نمی شود.

اگر چه صور مختلفی از آن طراحی و کاربرد پیدا کرده، اجزای اساسی یک سیستم NFT را به شرح ذیل بررسی می کنیم :

  • آبراهه هایی موازی با شیبی در حدود ۲-۱٪ ایجاد می شوند. محلول غذایی در آن به جریان در می آید و در آن ها گیاهان کشت می شوند. قبلاً تولید کنندگان گیاهان را در لوله هایی می گذاشتند. ریشه های این گیاهان درون لوله ها قرار داده می شد. لوله ها به صورت مسطح روی زمین قرار داده می شوند. اما این روش تهویه مناسبی را برای ریشه تامین نمی کرد و متوقف شد. بعداً از آبراهه هایی که از ورقه نوار پلاستیکی، از وسط به طور طولی تا خورده ساخته شده بود استفاده شد. آبراهه ها را ضمناً از پلاستیک نیمه سخت هم می سازند. 
  •  یک مخزن یا منبع گیرنده (جمع کننده) که حاوی محلول غذایی بوده و آب و اسید و کود به آن افزوده می شود.
  • یک پمپ به جریان انداختن محلول. محلول غذایی را از مخزن میگیرد و به انتهای بالایی آب راهه ها منتقل می کند.
  • دو مخزن ذخیره و تامین کود و اسید که محلول غلیظ کود و اسید را نگه می دارد.
  • وسایل اندازه گیری و کنترل غلظت های محلول غذایی شامل مجموعه املاح، PH و سطح آب.

مزایا

مزیت های زیادی نسبت به دیگر سیستم های پرورش دارد. نسبتاً ساده، کم هزینه و قابل اطمینان است. کنترل محیط ریشه در آن ساده است، آبیاری آن به آسانی انجام و تغذیه یکنواخت تمام محصول قابل اطمینان است. حرارت ریشه را به آسانی می توان هر زمان که لازم باشد، کنترل کرد. این کار با افزایش درجه حرارت محلول انجام میگیرد. این روش در صرفه جویی انرژی و کنترل رشد رویشی گیاهان هم موثر است.

از دیگر مزایای این روش سرعت گردش کار بین کشت ها است و امکان بهره وری بیشتر از فضای گلخانه به دلیل آسانی حرکت گیاه و بهره برداری بهتر از آب محسوس است.

برای اطلاعات بیشتر پیرامون گلخانه و گلخانه داری اینجا کلیک کنید.

توصیه های استفاده از سیستم NFT

عرض آبراهه ها باید حدود ٣٠-٢٥ سانتی متر باشد. طول آبراهه حداکثر ۲۰ متر اگر شیب آبراهه ۱٪ باشد خوب است. آبراهه های بلندتر هم برای این کار وجود دارد. اما با شیب بیشتر و یا با چند نقطه ورودی در طول آبراهه ها. برای ساخت آبراهه ها به خصوص برای محصول پاییزی از پلاستیک پولی اتیلن دو طرفه (سفید روی سیاه) با ضخامت 1/0 میلی متر چنانچه موجود باشد استفاده می شود.

پلاستیک (نوارهای با عرض 75 سانتی متر) را بر روی سطحی که از قبل آماده سازی شده است قرار میدهیم. پس از قرار دادن و تنظیم گیاهان، دو طرف ورقه نایلونی را در فاصله بین گیاهان به هم می دوزیم. در نتیجه تشکیل آبراهه ای با مقطع مثلثی را میدهد. سطح سیاه داخلی پلاستیک کمک می کند که نور وارد آبراهه نشود و از رشد جلبک ها در محلول غذایی جلوگیری شود. سطح سفید خارجی پلاستیک هم نور را منعکس نموده و به افزایش نور و رشد گیاه کمک کرده و از گرم شدن آبراهه و ریشه جلوگیری می کند. ورقه پلاستیکی بر ورقه های ضخیم تر ترجیح دارد.

منبع : کتاب فن آوری و کارآفرینی در هیدروپونیک ( آب کشت ) بستره های بدون خاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا برای دریافت فایل ها ایمیل خود را وارد کنید.

شروع به گفتگو
1
نیاز به کمک دارید؟پیام دهید.
سلام به وب سایت ICMAN خوش آمدید. چگونه میتونیم کمکتون کنیم؟