به دلیل اینکه برقراری ارتباط از طریق واتس اپ با مشکلاتی مواجه است ، می توانید از طریق شبکه های اجتماعی بله ، آی گپ و ایتا (شماره های 09176179188 - 09176179588) با ما در ارتباط باشید.

سبد خرید
اتوماسیون گلخانه
صیفـی جـات
اتوماسیون گلخانه
گل و گیاهان زینتی
اتوماسیون گلخانه
سبـــــزیـجـات
اتوماسیون گلخانه
نــــشــــاء
قبل
بعدی

سیستم اتوماسیون گلخانه

همان طور که میدانید امروزه پدیده افزایش جمعیت و کاهش منابع آب و خاک باعث شده است تا کشاورزان به فکر روشی برای افزایش تولید محصول باشند تا هم بتوانند نیازهای غذایی جامعه را در حوزه محصولات کشاورزی تامین کنند و هم به سودآوری بیشتر خود کمک کرده باشند.

از طرفی تجربه ثابت کرده است که افزایش تولید محصول بدون استفاده از تکنولوژی و علم روز کاری بسیار دشوار بوده و نیازمند مراقبت و پیگیری مداوم می باشد.

یکی از راهکارهایی که فناوری به کشاورزان و گلخانه داران عزیز ارائه می دهد ، هوشمند سازی گلخانه است.

در این راستا گـروه صـنعتی آیسی من (ICMAN) به کمـک فنـاوری IOT (اینتـرنت اشیاء) و بر بستر صنعتی RTU این امکان را فـــراهـم کــرده است تا گــلخـانه دار بتــواند از راه دور عوامــل مختلف موثر بر رشد گیاهان از قبیل دما ، رطوبت ، نور و … را مشاهده و تنظیمات مربوط به مواردی مثل میزان آبیاری ، کـوددهـی ، بازه ی استـاندارد دمـــا و رطـوبت و غیـره را از طریق تجهیزات درون گلخانه تحت کنترل خود قرار دهد . به این سیستم که فرایندهای اشاره شده را درون گلخانه انجام می دهد ، اصطلاحا سیستم اتوماسیون گلخانه یا سیستم کنترل اقلیم گلخانه می گویند.

اتوماسیون گلخانه

از قابلیـت هـای این سـیستم تهیه و ارائـه گـزارشـات از تمـامی سنســورهـا و همچنین عملـکرد تجهیــزات گـلخـانه در دوره های زمانی مختلف می باشد که در سرور اختصاصی ICMAN ذخیره می شوند و قابل بازیابی هستند.

گلخانه دار می تواند فرایند اعمال تنظیمات و نظـارت بر المـان های مختلف گلخـانه و گـزارشـات دوره ای را از راه دور و از طریق رایانه شخصی و اپلیکیشن تلفن همراه انجام دهد.

می توانید از طریق لینک زیر بروشور اطلاعات اتوماسیون گلخانه را دریافت کنید.

نگاه اجمالی به خدمات ICMAN در حوزه اتوماسیون گلخانه

محصولات مرتبط با اتوماسیون گلخانه

برخی پارامترهای قابل اندازه گیری در محیط گلخانه (توسط سنسورها)

دمای محیط درون و بیرون گلخانه

گیاهان مختلف گلخانه ای به محدوده دمایی متفاوتی نیاز دارند. اگر دما از محدوده دمایی مطلوب خارج شود ، باعث بروز خساراتی از قبیل کاهش تولید ، افت کیفیت ، برگ ریزی ، برگ سوختگی ، قارچ زدگی و غیره به محصول میگردد. از طرفی دیگر بدلیل ارتباط دما با درصد رطوبت نسبی و غلظت CO2 محیط ، بصورت زنجیره ای میزان این پارامترها نیز از محدوده استاندارد خود خارج می شوند و مشکلات زیادی را برای محصول و گلخانه دار بوجود می آورند. به همین دلیل هر گلخانه دار لازم و ضروری است که دمای درون و بیرون گلخانه را در فصول مختلف سال تحت کنترل و نظارت دائمی قرار دهد. 

سنسور دما و رطوبت مدباس
سنسور دما و رطوبت مدباس
رطوبت محیط درون و بیرون گلخانه

یکی از مشکلات رایج بسیاری از گلخانه داران قارچ زدگی محصولات بدلیل اشباع بیش از حد رطوبت درون گلخانه می باشد. بالا رفتن میزان درصد رطوبت نسبی از بازه ی مطلوب معمولا محصولات مختلف گلخانه ای را دچار آفات و بیماری های قارچی می نماید. کاهش رطوبت از این بازه نیز خساراتی مانند غنچه ریزی و میوه ریزی را در پی خواهد داشت. بنابراین نصب سنسورهای دما و رطوبت در محیط درون و بیرون هر گلخانه و کنترل مستمر این پارامترها  الزامی است.

میزان CO2 موجود در هوا

دی اکسید کربن هوا حين عمل فتوسنتز، با آب ترکیب و مواد لازم برای رشد گیاه را فراهم می سازد. غلظت کم این گاز در محیط گلخانه می تواند یکی از عوامل عمده ی محدود کننده فتوسنتز در گیاهان گلخانه ای باشد، زیرا محیط گلخانه بسته است و Co2 موجود در آن توسط گیاهان برای عمل فتوسنتز مصرف می شود و غلظت آن کاهش می یابد. بنابراین زمانی که سنسورهای CO2 عدد پایینی را نشان می دهند، یا باید به نحوی با انجام تهویه، غلظت این گاز را در حد هوای بیرون از گلخانه نگه داشت و یا اینکه به طور مصنوعی با دستگاه های Co2 ساز این گاز رابه فضای داخل گلخانه تزریق کرد. 

سنسور co2
سنسور دمای خاک
دمای بستر خاک

گرم کردن محیط ریشه گیاه سبب دستیابی به محصولی با کیفیت بالاتر و زودرس می شود. کاهش دمای خاک به پائین تر از حد مطلوب، موجب کاهش رشد و گسترش ریشه، کاهش جذب آب و عناصر غذایی و خاک سرد و مرطوب باعث افزایش فعالیت موجودات ذره بینی مانند بوته میری می گردد. به همین منظور گلخانه دار نیاز به استفاده از سنسور دمای خاک دارد تا بتواند در زمانی که دمای خاک کاهش پیدا کرد به موقع به روش های مختلف مثلا بوسیله آبیاری با آب گرم دمای بستر کشت را افزایش دهد.

رطوبت بستر خاک

با دانستن میزان رطوبت بستر کشت بوسیله سنسورهای رطوبت خاک ، می توان میزان آبیاری به محصولات را مدیریت نمود تا در مصرف منابع آب صرفه جویی شود. همچنین آبیاری بیش از حد باعث بروز بیماری ها و کم آبی باعث آسیب های گوناگون مانند کاهش کیفیت و تولید محصول می گردد. سیستم های آبیاری اتوماتیک بوسیله سنسور رطوبت خاک میزان آبیاری را کنترل می نمایند.

سنسور رطوبت خاک
سنسور شدت نور(لوکس)
شدت نور محیط (Lux)

در شرایطی كه همه عوامل از جمله میزان دی اكسید كربن، دما و رطوبت در حد مطلوب باشند، برای انجام فتوسنتز، به شدت نور در حد مطلوب نیاز است . نور کم باعث كاهش فتوسنتز و رشد گیاه، و نور بیشتر باعث صدمه به كلروپلاست ها و كاهش فتوسنتز می­گردد. در گلخانه ها جهت کنترل روشنایی ، سنسورهای شدت نور(لوکس) نصب می گردد تا درصورتیکه میزان شدت نور از حد لازم کمتر یا بیشتر باشد، اقدامات لازم از قبیل استفاده از توری سایبان(شید) یا استفاده از نورهای مصنوعی با طیف های مخصوص آن گیاه انجام گیرد.

جهت و سرعت باد

بر اساس مقدار اندازه گیری شده توسط سنسورهای سرعت و جهت باد در ایستگاه هواشناسی گلخانه، دریچه‌های ورودی هوای بیرون بصورت دستی یا اتوماتیک باز یا بسته می شوند تا از بروز خسارت به سازه و محصولات گلخانه جلوگیری به عمل آید.

سنسور سرعت باد
ph آب و خاک

میزان PH (درجه اسیدی) موجود در آب و خاک

PH بالا یا قلیایی بودن و pH پایین یا اسیدی بودن خاک کشت، علاوه بر ایجاد مشکلات در جذب مواد مغذی مانند فسفر، آهن و منگنز، با ایجاد ته نشین ها، موجب گرفتگی اجزاء سیستم آبیاری می شود . درصورتیکه یک PH مناسب موجب جذب بهتر مواد غذائی می گردد. خاک های کشورمان ایران بدلیل کمبود بارش معمولا دارای PH قلیایی هستند . این یکی از مشکلاتی است که در خاک های ایران وجود دارد. گلخانه داران می توانند با کنترل PH خاک بوسیله سنسورهای PH سنج به موقع جهت خنثی سازی PH بستر کشت گلخانه خود اقدام نمایند.

میزان EC (شوری) آب و خاک

یکی از ویژگی‌های مفیدی که بیانگر میزان حاصل‌خیزی خاک است ، هدایت الکتریکی یا EC می باشد. هرچقدر که EC بالاتر باشد، نشان دهنده این است که میزان دسترسی گیاه به مواد مغذی در خاک بیشتر است. EC خاک نیز نباید خیلی بالا برود، زیرا در این حالت ممکن است بسیاری از این عناصر مغذی به سلامت خاک آسیب وارد کنند. در آب نیز هر چقدر املاح مغذی بیشتر باشد، EC یا شوری سنسور های EC سنج عدد بزرگی را نشان می دهند. 

ec آّب و خاک
سنسور هواشناسی

تشخیص روزهای ابری

به عنوان بخشی از ایستگاه هواشناسی ، سنسور لوکس متر که قبلا پیرامون آن توضیح داده شد ، در بیرون از گلخانه نیز جهت تشخیص روز ابری یا آفتابی و شدت نور تابشی خورشید استفاده می شود. بر اساس همین موضوع می توان به عنوان مثال دستور باز شدن توری های شید را در روزهای شدیدا آفتابی فصل تابستان ارسال کرد تا از ورود نور و گرمای بیش از حد به درون گلخانه جلوگیری کرد یا در چند روز پیاپی ابری مثلا از نورهای مصنوعی استفاده نمود. 

تشخیص نوع و میزان بارش برف یا باران

بوسیله سنسور تشخیص بارش برف یا باران و سنسور میزان بارش این نزولات آسمانی می توان در روزهای بارانی و برفی جهت جلوگیری از ایجاد آسیب به محصولات درب ها و دریچه های سقفی و جنبی را باز بسته کرد. این سنسورها نیز بخشی ایستگاه هواشناسی گلخانه را تشکیل می دهند.

سنسور باران
سنسور ارتفاع سنج آب

میزان سطح آب درون چاه ها و مخازن

گلخانه دار جهت مدیریت بهتر منابع آب خود از قبیل مخازن آب و چاه ها  نیازمند اطلاعاتی درمورد میزان مصرف آب به خصوص بر حسب درجه حرارت محیط گلخانه می باشد. درصورتیکه این اطلاعات موجود باشد گلخانه دار می تواند اولا نیازهای آبی خود را در آینده (مخصوصا برای فصول گرم سال) پیش بینی کرده ودقیقا خواهد دانست که هر محصول با شرایط اقلیمی موجود چه میزان آب مصرف می کند. بدین منظور سیستم اتوماسیون گلخانه بوسیله سنسور سطح سنج (Level Meter) این اطلاعات مفید را دراختیارگلخانه دارقرارمی دهد.

برخی تجهیزات قابل کنترل در محیط گلخانه

تجهیزات آبیاری

تجهیزات آبیاری موجود در گلخانه ها توسط سیستم آبیاری اتوماتیک مورد کنترل قرارمی گیرند. این سیستم بر اساس مقادیرسنسورهای دما ، رطوبت ، PH و EC خاک ، قابل برنامه ریزی است. موارد زیر مهم ترین مزایای استفاده از این سیستم می باشد:

1. آبیاری به موقع : با دادن برنامه به سیستم هر موقع که گیاهان نیازبه آبیاری دارند ، بوسیله تجهیزات و شیرهای برقی آبیاری می شوند.

2. راحتی : با توجه به اینکه گلخانه ها معمولا خارج از شهر احداث می شوند ، رسیدگی مداوم گلخانه و آبیاری به موقع امری دشوار است ، این سیستم می تواند این دشواری را برطرف نماید.

3. صرفه جویی و کاهش هزینه ها : شاید تصور شود که راه اندازی این سیستم نیازمند صرف هزینه بالایی است. اما باید بدانید که استفاده این سیستم اولا باعث صرفه جویی چشم گیری در مصرف آب شده و ثانیا نیاز به استفاده از نیروی انسانی را تا حد زیادی کم می کند که این یعنی کاهش هزینه ها.

4. افزایش راندمان و کیفیت : آبیاری به موقع ، منظم و به اندازه مناسب به خودی خود افزایش افزایش راندمان تولید و افزایش کیفیت محصول را در پی دارد.

آبیاری اتوماتیک
کوددهی اتوماتیک

تجهیزات کوددهی و سم پاشی

با توجه به اینکه تغذیه مناسب و به موقع گیاهان از الزامات رشد مطلوب گیاهان محسوب می شود، اهمیت استفاده از سیستم های کوددهی و تغذیه اتوماتیک  کاملا روشن می شود. همانطور که در بخش سنسورهای PH و EC گفته شد ، این مقادیر میزان غنی بودن خاک از مواد مغذی را نشان می دهد. سیستم تغذیه اتوماتیک با توجه به این مقادیر ، میزان مواد مورد نیاز گیاه را به خاک تزریق می نماید. سیستم های سم پاشی اتوماتیک هم از تجهیزاتی است که نقش بسزایی را در فرایند کنترل و دفع آفات در سریع ترین زمان ایفا می کند.

دریچه سقفی و جنبی

دریچه های سقفی و جنبی یکی از تجهیزات تهویه ای گلخانه ها محسوب می شوند .به دلایلی از قبیل خروج هوای گرم از سالن گلخانه در فصول گرم سال ، تامین CO2 مورد نیاز ، کاهش رطوبت اشباع شده ، جلوگیری از ایجاد صدمه به سازه و محصولات در زمان وزش بادهای شدید و … گلخانه داران اقدام به باز و بسته کردن دریچه های سقفی و جنبی گلخانه می نمایند. وقتی این دریچه ها مجهز به موتور و گیربکس کنترل کننده باشند، توسط سیستم اتوماسیون گلخانه به حسب نیاز و از جمله دلایل ذکر شده بطور اتوماتیک کنترل می شوند.

دریچه سقفی
فن خروجی

فن ها و پدها

همانطور که میدانید فن ها (خروجی و سیرکوله ) و پدها به عنوان بخش هایی از ادوات تهویه در گلخانه وظایفی از قبیل گردش هوای درون گلخانه ، خروج هوای گرم، کنترل رطوبت ، انتقال یکنواخت گرما ، رطوبت و CO2 در نقاط مختلف گلخانه ، کمک به فرایند گرده افشانی و … را بر عهده دارند. برای اینکه این تجهیزات بتوانند وظایف خود را بطور مناسبی انجام دهند سیستم اتوماسیون گلخانه کنترل آنها را به دست می گیرد. به عنوان مثالی ساده وقتی دمای گلخانه بیش از حد بالا می رود ، سیستم با ارسال فرمان برنامه ریزی شده به تجهیزات تهویه مثل فن ها ، پمپ پدها ، دریچه ها ، مه پاش ها و غیره عمل کاهش دمای هوای درون گلخانه را اجرا می نماید.

مه پاش (فوگر)

مه پاش ها نیز بخشی از وظایف تهویه ای گلخانه را انجام می دهند. این تجهیز که به فوگر یا رطوبت ساز نیز موسوم است با پاشش قطره های ریز آب در فضای گلخانه به افزایش رطوبت و کاهش دمای هوای درون گلخانه کمک می کنند. کنترل میزان و مقدار پاشش آنها در کنار کنترل سایر تجهیزات توسط سیستم اتوماسیون گلخانه و طبق برنامه های از پیش تعیین شده متناسب با هر محصول با شرایط خاص آن گلخانه ، انجام می گیرد.

روشنایی مصنوعی

چراغ ها و روشنایی های مصنوعی

همانطور که در بخش سنسور لوکس گفته شد ، نور کم باعث كاهش فتوسنتز و رشد گیاه، و نور بیشتر باعث صدمه به كلروپلاست ها و كاهش فتوسنتز می­گردد. تامین نور خورشید و طبیعی مناسب برای پرورش گیاهان، در مکان هایی همچون گلخانه ها، به راحتی امکان پذیر نیست. به همین منظور سیستم اتوماسیون گلخانه وقتی بوسیله سنسور لوکس میزان روشنایی را کافی نداند ، سیستم های روشنایی مصنوعی را بسته به نیاز نوری آن گیاه تحت کشت ، بصورت برنامه ریزی شده و اتوماتیک روشن و خاموش می نماید.

توری سایبان (شید)

توری های سایبان یا شید در بسیاری از گلخانه ها جهت کاهش دما و تنظیم نور درون گلخانه استفاده می شود. این توری ها اگر به موتور الکتریکی مجهز باشند ، توسط سیستم کنترل اقلیم قابل برنامه دهی و کنترل می باشند.

توری سایبان(شید)

دستگاه CO2 ساز

یکی از اقداماتی که جهت افزایش کیفیت و باروری گیاهان در گلخانه انجام می شود و تاثیر مستقیمی بر کیفیت و فتوسنتز دارد، تزریق CO2 به اندازه مورد نیاز گیاهان درون گلخانه می باشد. استفاده از دستگاه CO2 ساز یا دستگاه تزریق CO2 از رایج ترین روش های افزایش مقدار دی اکسید کربن درون گلخانه تلقی می شود.  کنترل برنامه پذیر این دستگاه با توجه به نیاز گلخانه توسط سیستم اتوماسیون گلخانه انجام می گیرد.

دستگاه تصفیه آب

در مناطقی که به علت مشکلات جغرافیایی EC (شوری آب) از حد استانداردبیشتر باشد، گلخانه دار جهت کاهش EC از دستگاه تصفیه آب استفاده می نماید. البته برای هرکشت یا گیاه مختلف EC نیز متفاوت خواهد بود . بنابراین برای تعیین میزان کاهش این پارامتر لازم است فاکتورهای اقتصادی و شرایط خاص هر کشت درنظر گرفته شود. مثلا برای یک محصول خاص شاید نیازمند کاهش EC به اندازه (ds/m) 300 باشیم اما برای کشت های هیدروپونیک به میزان افت EC دیگری نیاز باشد. بطور کلی سیستم اتوماسیون گلخانه براساس EC اب وروردی و EC خروجی موردنیاز دستگاه تصفیه آب را تنظیم نماید. بعلاوه اینکه این سیستم وظیفه نظافت اتوماتیک فیلترهای دستگاه تصفیه آب را نیز بر عهده دارد.

سیستم تصفیه آب

پمپ آب چاه ها و مخازن

در گلخانه ها از انواع پمپ ها از جمله پمپ چاه ، پمپ مخازن آب ، پمپ سیستم های خنک کننده مانند پمپ پدها و فوگرها، پمپ مخازن کود مایع ، پمپ مخازن سم و غیره استفاده می شود. سیستم اتوماسیون گلخانه ازاین پمپ ها جهت مقاصدی مانند مدیریت منابع آب ، آبیاری اتوماتیک ، کوددهی و سم پاشی اتوماتیک ، کنترل اقلیم گلخانه و غیره استفاده می نماید.

تجهیزات اعلام پیام و خطر

در مواقع اضطراری مانند قطعی برق و گاز ، نشتی گازهای آلاینده ، مشکلات مربوط به بخاری ها و سایر تجهیزات، برق صنعتی ، آتش سوزی ، سرقت و غیره و همچنین جهت اعلان خروج پارامترهای دما ، رطوبت ، CO2 ، لوکس و … از بازه ی استاندارد خود ، وزش باد شدید و بسیاری موارد دیگر که سلامت و امنیت گلخانه و محصولات آن را به خطر می اندازد ، سیستم اتوماسیون گلخانه از طریق آژیرهای صوتی و پنل های سخن گو در محل گلخانه و همچنین تماس های تلفنی، ارسال پیامک و پیام های هشداراپلیکیشن موبایل وضعیت دقیق گلخانه را به افراد ذی صلاح اعلام می نماید.

هشدار
ضد سرقت

تجهیزات دزدگیر و ضد حریق

درصورت تمایل گلخانه دار سیستم های اعلان حریق و اعلام سرقت تمامی سالن ها و اتاق ها بطور سفارشی به سیستم اتوماسیون اضافه می شود و گلخانه دار از راه دور نظارت کاملی بر وضعیت گلخانه خود خواهد داشت.

ژنراتورها

بدلیل وابستگی تمام تجهیزات گلخانه به برق شهری ، درصورت قطع برق شبکه (به علت حادثه یا جیره بندی) گلخانه دار برای کنترل گلخانه خود نیازبه ژنراتور دارد. سیستم اتوماسیون گلخانه در چنین مواقعی بطور اتوماتیک زنراتور را وارد خط می نماید

ژنراتور
شروع به گفتگو
1
نیاز به کمک دارید؟پیام دهید.
سلام به وب سایت ICMAN خوش آمدید. چگونه میتونیم کمکتون کنیم؟