جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
سبد خرید

مگس مینوز در گلخانه

با توجه به سطح وسیع زیر کشت محصولات سبزی صیفی در گلخانه‌ها تشخیص و شناسایی و کنترل مگس‌های مینوز برگ، لازم و ضروری است.  مگس مينوز سبزی و صيفی يکی از آفات مهم گلخانه هاي خيار و گوجه فرنگی در ايران می باشد. در تراکم زياد باعث ضعف شديد و نابودی گياه می شوند. کشاورزان براي کنترل اين آفت به دفعات با سموم مختلف سم پاشی می کنند.

به آفت مينوز، معدنچی برگ هم گفته ميشود. اين حشرات در شرايط گلخانه، نسل های زيادی داشته و نسل های مختلف با هم تداخل دارند. بيش از 150 گونه از مگس هاي خانواده (Agromyzidae ) در دنيا شناسايی شده اند كه روی گياهان مختلف تغذيه ميكنند. چهار گونه مهم از اين مگس ها به نام هاي .L , trifolii Liriomyza . congesta. L, bryoniae. L, sativae   در محصولات گلخانه اي ايران اهميت دارند. اگر چه زيست شناسی يك گونه با ديگری كمی فرق دارد اما جنبه هاي عمومی زندگی و مديريت آفت مشابه هستند. علايم خسارت اين آفات بصورت دالان هاي مارپيچ در سطح برگ مشهود است.

شکل شناسی مگس مینوز

حشرات بالغ، كوچك و حدود 3-2 ميلي متر طول دارند. سر حشره زرد رنگ با چشم هاي قرمز است. قفسه سينه و شكم آن غالباً برنگ خاكستری و سياه و سطح شكم و پاها برنگ زرد و بال ها شفاف هستند. تخم های آفت بيضی شكل و حدود 1 ميلی متر و ابتدا روشن و شفاف هستند كه به تدريج برنگ سفيد كرم در مي آيند. شفيره اين حشره به رنگ های قهوه ای و طلايی است كه به تدريج به قهوه ای تيره تغيير ميكند.

زيست شناسی مگس مینوز

حشرات ماده با تخم ريز خود خراش ها و يا سوراخ هاي كوچكي در سطح برگ ايجاد مي كنند. از محل سوراخ ايجاد شده، شيره برگ بيرون زده كه حشرات ماده و نر از آن تغذيه مي كنند. هر حشره ماده بسته به گياه ميزبان تا 250 تخم ميگذارد. تخم ها پس از 4 تا 5 روز تفريخ شده. لاروهاي جوان تقريباَ شكري رنگ از پارانشيم برگ بين دو سطح فوقاني و تحتاني تغذيه كرده و دالان هاي مارپيچي ايجاد مينمايند.

دالان ها ابتدا بسيار نازك و نخ مانند هستند ولی همزمان با رشد لاروها كه به رنگ زرد متمايل هستند، عرض دالان پهنتر ميشود. لاروها سه مرحله رشدي دارند كه 4 تا 7 روز به طول ميكشد و دوره شفيرگي 9 روز است. طول اين دوره ها مانند ساير حشرات به گياه ميزبان و دما بستگي دارد. لاروها پس از ايجاد چند دالان مارپيچ از برگ خارج شده و در سطح برگ يا روي سطح خاك به شفيره تبديل شوند.

مگس مینوز؛ زیان ها

کاهش سطح فتوسنتز، ضعف شدید و کاهش عملکرد از زیان هایی است که به محصولات شما وارد می شود. حساس شدن برگ های آلوده به باد، کاهش رطوبت گیاه، ریزش زود هنگام برگ ها، سوختگی میوه توسط نور آفتاب، کاهش بازار پسندی بخش‌های قابل برداشت و بالا رفتن خطر احتمال آلودگی توسط بیمارگرها از دیگر زیان های این آفت محسوب می‌شوند.

روش های پيشگيری و كنترل آفت مگس مینوز

  • حذف علف هاي هرز از اطراف گلخانه
  • نصب توري استاندارد ضد حشره در محل درب ورودي و دريچه هاي تهويه گلخانه
  • بازرسي دقيق نشاهايي كه به گلخانه منتقل ميشوند.
  • زیر و رو کردن خاک و هوادهی به خاک.
  • نصب كارت هاي زرد به ابعاد 40 در30 سانتيمتر. فواصل هر دو متر يا نصب نوارهاي زرد رنگ به عرض 30 سانتيمتر در اطراف گياهان براي شكار حشرات بالغ آفت.
  • معاينه و بازدید هفتگي برگ هاي گياهان و نيز كارت هاي زرد چسبنده براي تشخيص حضور آفت.
  • كنترل بيولوژيك آفت با گونه هاي مختلفي از زنبورهاي پارازيتوييد مانند Dacnusa . Diglyphus, Opius
  • در كنترل شيميايي مگس مينوز بايد از مصرف مداوم يك سم اجتناب شود. زيرا اين حشره قابليت زيادی در بروز مقاومت به سموم داشته كه طغيان بعدي آفت را در پي دارد. سموم سيرومازين (تريگارد) و آزاديراختين (نيم آزال) براي كنترل اين آفت در گلخانه توصيه شده اند.

مگس مينوز برگ سبزي (sativae Liriomiza)

در حال حاضر گونه مگس مينوز برگ سبزی خسارت شديدی را بر روي خيار و گوجه فرنگی گلخانه اي و گياهان زينتی از جمله ژربرا و داودي وارد مي آورد. در اثر تغذيه لاروهاي اين آفت از درون برگ و ايجاد دالان هاي زيادي در آن، فتوسنتز برگ به ميزان قابل توجهي كاهش يافته و برگ ها پيش از موقع مي ريزند. اين آفت همچنين با ايجاد زخم و سوراخ در برگ ها، موجب انتقال ويروس ها، باكتري ها، و قارچ هاي بيمارگر به بوته هاي آلوده ميگردد.

سخن پایانی

دما در سیکل زندگی آفات تاثیر بسیاری دارد. مگس مینوز نیز از نمونه ای از این آفات است که دما در روند رشد آن تاثیر گذار است. در نتیجه برای کنترل و پیشگیری این آفت در گلخانه نیاز است که میزان دما را در گلخانه تنظیم و مدیریت کنیم. میزان دقیق دما را در گلخانه با استفاده از سنسور های دما و رطوبت به دست می آوریم. میتوانیم با استفاده از اتوماسیون یا سیستم کنترل هوشمند گلخانه تنظیم بودن آن را مدیریت کنیم. اتوماسیون با دستور دادن به موقع و مناسب به تجهیزات موجود در گلخانه شما تنظیم بودن دما را در رنجی که برایش تعریف کرده اید مدیریت میکند.

برای اطلاع از محصولات آیسی من اعم از سیستم اتوماسیون و سنسور دما و رطوبت و دیگر محصولات متنوع ما وارد لینک رو به رو شوید : icman.ir/shop

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا برای دریافت فایل ها ایمیل خود را وارد کنید.

شروع به گفتگو
1
نیاز به کمک دارید؟پیام دهید.
سلام به وب سایت ICMAN خوش آمدید. چگونه میتونیم کمکتون کنیم؟