جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
سبد خرید

بیماری سفیدک پودری

معرفی بیماری سفیدک پودری

سفیدک پودری یا سفیدک سطحی در گلخانه یکی از شایع ترین بیماری هایی است که گیاهان را درگیر می کند. این بیماری به راحتی قابل تشخیص است. این آفت تقریباً همه انواع گیاهان را شامل میشود .
سفیدک پودری انگل مطلق است. در حالی که معمولاً گیاهی را نمی کشد اما از مواد غذایی گیاهان استفاده می کند. این بیماری با کاهش فتوسنتز موجب کاهش رشد و از بین رفتن زود هنگام شاخ و برگ گیاهان می شود. از طریق کاهش تعداد و نیز از طریق کوتاه کردن دوره برداشت باعث بروز خسارت میگردد.

علائم بیماری

این بیماری به صورت لکه های کوچک سفید آرد مانند در اندازه های مختلف ظاهر می شود. در ابتدا اغلب شبیه باقی مانده های سموم هست و به زودی کل برگ و ساقه را فرا میگیرد. موجب تغییر رنگ و از بین رفتن کل گیاه میشود تا جایی که بقیه گیاهان هم درگیر می شوند. تا زمانی که شرایط محیطی برای عفونت های گسترده مساعد شود، شناسایی نمی شود .
آلودگی شدید رشد گیاه را تحت تاثیر قرار می دهد. در برخی موارد، برگ ها ممکن است پیچ بخورند و قدرت گیاه کاهش یابد. در بسیاری از گیاهان این بیماری، باعث زرد و پژمردگی برگ ها و در نتیجه مرگ گیاه می شود.
به طور کلی علائم ابتدا در برگ های پیر، برگ های پایینی بوته و برگ های که در سایه قرار دارند شکل می گیرد.
اگر سطح برگ به اندازه کافی با آفت سفیدک پودری پوشانده شود، فتوسنتز مختل می شود. برگ های بیمار زودرس گیاه می ریزند. محصول زودتر از موعد مقرر رسیده و بافت آن نرم می شود.
این موضوع می تواند یک مشکل بزرگتر برای گیاهان خوراکی مانند میوه ها یا سبزیجات باشد، زیرا فتوسنتز ناکافی می تواند میزان قندهای تولید شده را کاهش دهد و در نهایت بر طعم تأثیر بگذارد.

کنترل بیماری

کنترل بیماری سفیدک پودری بسیار ضروری است. به دلیل اینکه باعث کاهش کیفیت میوه از طریق افتاب سوختگی و تولید میوه ها ی زود رس می شود . حذف و از بین بردن تمام گیاهان بیمار راه حل خوبی است اما عملی و منطقی نیست.
گسترش بیماری زمانی که بوته ها به هم نزدیک باشند بیشتر است. فاصله مناسب کشت و کنترل علف های هرز برای حرکت جریان هوا بین بوته ها ضروری است.
رعایت اصول بهداشتی و ایجاد تهویه مناسب و کنترل دما و رطوبت مداوم گلخانه با استفاده از فن های افقی که باعث افزایش گردش هوا در سطح گیاه می شوند.

برای اطلاعات بیشتر پیرامون گلخانه و گلخانه داری اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا برای دریافت فایل ها ایمیل خود را وارد کنید.

شروع به گفتگو
1
نیاز به کمک دارید؟پیام دهید.
سلام به وب سایت ICMAN خوش آمدید. چگونه میتونیم کمکتون کنیم؟