جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
سبد خرید

سیستم کشت هیدروپونیک (بخش سوم)

نحوه کشت گیاه در بستر مصنوعی را کشت هیدروپونیک میگویند. بدون خاک و سم است و با استفاده از آب مواد معدنی را به گیاهان میرساند.

در این بخش از سری مقاله های کشت هیدروپونیک، روش های هیدروپونیک محض یا آن روش هایی مطرح می شوند که پرورش گیاه در محلول غذایی و بدون استفاده از بسترهایی از قبیل پرلیت، لیکا و یا مواد دیگر به انجام می رسند. اهم این روش ها عبارتند از: محلول غذایی تهویه شده ثابت، ایروپونیک، محلول پاشی به ریشه گیاه بصورت مه یا قطرات ریز، سیستمNFT یا لایه نازک محلول غذایی که جریان کم عمق محلول غذایی هم می تواند خوانده شود و بلاخره سیستم های جریانی عمیق و تهویه شده.

کشت هیدروپونیک؛ محلول غذایی تهویه شده ایستا

برای استفاده از این سیستم به یک ظرف مناسب، یک محلول غذایی و یک لوله یا شلنگی که هوا را به داخل محلول می فرستد نیاز است. هوایی که بوسیله شلنگ وارد محلول می شود اکسیژن لازم را تامین و محلول را به هم می زند. محلول غذایی به نسبت اندازه و تعداد گیاه و حجم آن، از پیش تعیین می شود. معمولا بین ٧-١٤ روز است تعویض می شود. کاهش آب محلول بایستی به طور روزانه جبران شود و این معمولا با آب خالص انجام می گیرد. متداول ترین فرمول محلول غذایی که وجود دارد، محلول هوگلند است. نسبت گیاه به حجم محلول غذایی یک گیاه برای ۹-۱۸ لیتر محلول غذایی است.

تکنیکی دیگر برای مطالعات نیازمندی های ذرت و ذرت خوشه ای به عناصر غذایی کاربرد داشته است. چندین گیاه را در ۲ لیتر محلول کشت می دهند. برنامه تعویض محلول که از ۷ تا ۳۰ روز متغیر است برحسب مرحله رشد و گونه گیاه انجام می گیرد.

این روش کاربرد چندانی از نظر تولید تجاری ندارد. با وجود این کاهو و برخی سبزیجات را در همین سیستم بر روی ورقه های (استایروفوم) شناور بر روی محلول غذایی پرورش می دهند. گیاهان را در سوراخ کوچکی از (استاریروفوم) قرار می دهند در حالی که ریشه شان به داخل محلول رشد می کند. بعد از آنکه زمان برداشت گیاهان رسید ورقه ها را از سطح آب برمیدارند.

ایروپونیک Aeroponics

در این روش توزیع آب و عناصر غذایی بوسیله مه پاشی ( میست آیروسول ) به روی ریشه های گیاه انجام می گیرد. یکی از مزایای مهم این تکنیک، تهویه است. به این دلیل که ریشه ها اصولا در هوا هستند. این تکنیک طراحی و راه اندازی شد تا صرفه جویی در مصرف آب و مواد غذایی حاصل شود. از جنبه های حساس این تکنیک هم خصوصیات آئروسول، تعداد دفعات افشانده شدن به ریشه ها و ترکیب محلول غذایی است. در این مدل سیستم ها، سیستم کامپیوتری، وسایل مه پاشی ویژه و انواع ابزار حساس استفاده می شود.

با وجود آنکه محصول گیاهان رشد داده شده در این سیستم در مقایسه با دیگر روش ها در سطحی بالاتر بوده هزینه های اولیه و مخارج کاربرد آن چنان بالا است که صرفه اقتصادی آن را مورد سوال قرار می دهد. ارزش سیستم در تکثیر گیاهان قابل توجه است. در چند روش به جای استفاده از مه پاشی یا میست بسیار ریز از محلول پاشی معمولی استفاده می شود. در این روش ها اندازه ذرات محلول و تعداد دفعاتی که این ذرات افشانده می شوند از عوامل بحرانی و حساس هستند.

قرار گرفتن مداوم ریشه ها در معرض مه، بهتر از مه پاشی یا محلول پاشی منقطع آنها یا محلول غذایی است. در بیشتر سیستم های ایروپونیک ذخیره اندکی از آب در ته ظرفی که ریشه قرار دارد باقی گذارده می شود. به گونه ای که ریشه به طور یکپارچه و مداوم به آب دسترسی داشته باشد. ترکیب محلول غذایی برحسب زمان و دفعات تکرار مه پاشی برروی ریشه ها باید تنظیم شود.  

گلخانه های مدرنی که از انواع روش های هیدروپونیک استفاده میکنند با استفاده از اتوماسیون میزان کیفیت و بازدهی محصولات خود را بالا می برند. البته ضرورت استفاده از اتوماسیون در گلخانه های مدرن و حرفه ای هم بیشتر است. سیستم اتوماسیون، کنترل هوشمند کامل گلخانه شما و تجهیزات برقی شما موجود را به عهده میگیرد.

با وارد شدن به صفحه فروشگاه ما میتوانید تمامی محصولات آیسی من را به همراه اطلاعات کامل ببینید. در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان ما ارتباط بگیرید.

منبع : کتاب فن آوری و کارآفرینی در هیدروپونیک ( آب کشت ) بستره های بدون خاک  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا برای دریافت فایل ها ایمیل خود را وارد کنید.

شروع به گفتگو
1
نیاز به کمک دارید؟پیام دهید.
سلام به وب سایت ICMAN خوش آمدید. چگونه میتونیم کمکتون کنیم؟